Що таке термінал / консоля
Термінал, званий також консоля, це є програма, яка дозволяє безпосередньо взаємодіяти з операційною системою Linux, випускаючи різні команди, які потім негайно виконуються . Також часто згадується як 'shell' або 'командна лінія', Термінал являє собою дуже потужним інструментом, і це варто зусилити, щоб отримати деяке загальне уявлення про його використання.
У aptosid Ви можете знайти терміналa/консолю поряд з K-меню, це символізує монітор персонального комп'ютера. Залежно від теми вона може або не може також містити образ оболонки. Ви також знайдете той же значок в K-меню в розділі "Система".
Коли Ви відкриваєте вікно терміналу вам буде представлене віконце, яке буде мати такий вигляд:
username@hostname:~$
Ви повинні визнати,що ім'я користувача є тим самим через якого Ви заходете в систему.~ (тильда) означає, що Ви перебуваєте у своєму домашньому розділі $означає, що Ви увійшли в систему з правами користувача. Наприкінці у Вас буде свій курсор. Це ваша командний рядок, де Ви ввійдете команди, які Ви хочете виконати.
Багато команд повинні бути запущені з привілеями суперкористувача. Для цього Ви вводите:su в командному рядку та натисніть клавішу введення. Потім Вам буде запропоновано ввести пароль адміністратора. Введіть пароль і натиснути кнопку введення знову (зауважимо, що, коли Ви вводите пароль, нічого не буде відображатися на екрані).
Якщо пароль правильний,рядок зміниться на:
root@hostname:/home/username#
УВАГА: У той час коли Bи увійшли в систему з правами адміністратора (root) система не буде заважати Вам робити потенційно небезпечні речі, як видалення важливих файлів і т.д., Ви повинні бути абсолютно впевнені, що Ви робите, тому що це може серйозно нашкодити Вашій системі.
Зверніть увагу, що $ значок змінился в # (hash). У термінала / консолі # завжди означає, що Ви увійшли в систему з привілеями суперкористувача. У цьому посібнику ми будемо опускати все перед $ або #.Наприклад як та команда:
# apt-get install something
Означає: Відкрийте термінал, станнте sux і введіть наступну команду в командному рядку #. (Не вводьте #)
Іноді консоля і / або термінал може бути пошкодженим, введіть:
reset
і натисніть клавішу вводу.
Якщо висновок консолі і / або термінала виглядає спотвореним, Ви часто можете вилікувати цю проблему шляхом натискання ctrl+l, яка перемальовує вікно терміналу. Це спотворення відбувається в основному при роботі з програмами, які використовують Ncurses інтерфейс, або наприклад Irssi.
Консоля або термінал іноді може здатися або заморозитися, однак це не так і все що Ви вводите все одно буде оброблятися. Це може бути викликано випадково натисканням клавішами ctrl+s . У цьому випадку, спробуйте ctrl+q для розблокування терміналу.
Кольоровий термінал user:~$ та root:# рядок:
Кольорові термінал може врятувати Вас від незручних становищах і перед можливою катастрофічною помилкою в той час як наприклад root # коли в
За замовчуванням, оба user~$ і root# мають один і самий колір, і це дійсно можна легко змінити колір для обох сторін.
и дійсно хотіли бути як user~$, або використовувати кольоровий рядок в якості маркера для команд, яких Ви виконали декілька 100 рядків тому.Основними кольорами є:
(the syntax is 00;XX) [00;30] Black (чорний) [00;31] Red (червоний) [00;32] Green (зелений) [00;33] Yellow (жовтий) [00;34] Blue (синій) [00;35] Magenta (пурпурний) [00;36] Cyan (блакитний) [00;37] White (білий) [Replace [00;XX] with [01;XX] to get a colour variation].
Як змінити ім'я користувача ~ $ рядковий колір:
Напишіть як $ користувач, з Вашим улюбленим текстовим редактором:
$ <editor> ~/.bashrc
Перейдіть до рядка 39 і розкоментуйте його таким чином:
force_color_prompt=yes
Перейдіть до рядка 53, де він має 01;32 м, (наприклад), змініть його колір, який підходить до Вашого смаку.
Як наприклад для блакитного кольорового рядка ~:$ [01;36m\], Ви повинні будете змінити код [01;XXm\] в 3-х місцях у синтаксисі:
PS1='${debian_chroot:+($debian_chroot)}\[\033[01;36m\]\u@\h\[\033[01;36m\]:\[\033[01;36m\]\w\[\033[00m\]\$ '
Новий погляд з'являться тільки в нових сеансів терміналу.
Як змінити рядковий колір root# :
su <mcedit> /root/.bashrc
Перейдіть до рядка 39 і розкоментуйте його таким чином::
force_color_prompt=yes
Перейдіть до рядка 53, де він має 01;32м (наприклад), змініть його колір, який підходить до Вашого смаку.
Як наприклад для червоного кольору рядка root:# [01;31m\], Ви повинні будете змінити код [01;XXm\] в 3-х місцях у синтаксисі:
PS1='${debian_chroot:+($debian_chroot)}\[\033[01;31m\]\u@\h\[\033[01;31m\]:\[\033[01;31m\]\w\[\033[00m\]\$ '
Новий погляд з'являться тільки в нових сеансів терміналу.
Кольорові фони терміналу
Щоб змінити колір фону та шрифту термінала, подивіться на меню терміналу.
Є безліч варіантів доступних для зміни кольору, однак ми рекомендуємо для простоти.
About Xapps whilst in X as root and sux2 as an alias
While the common command for becoming root is <su>, using kdesu <Application> or gksu <Application> will allow you run GUI / X11 applications from the desktop and allow root to start graphical applications.
For those used to using sux , (sux has been broken by a 'login' security update for a long time), will find that sux2, as an alias, is a good option in the meantime otherwise use, as $user:
$ suxterm
In most cases, using an Xapp while in root is to take advantage of a GUI editor like kate, kwrite, mousepad or leafpad to name just a few. X while in root is also required for the GUI partitioning application gparted. (Also see sudo).
Non-gui applications like mcedit, vim, vi, or emacs are highly recommended as editors, with mcedit being one of the intuitive editors of the non-gui applications for use by first time users of a text editor while in root with X. mcedit, vim, vi or emacs are possibly your only choices of an editor while not in X. (mc is an ideal file browser while not in X).
KDE options
To start kdesu in KDE:
Alt+F2
or right-click on the desktop and choose:
Run Command
then:
kdesu <Application>
Some KDE applications require dbus-launch in front of the application:
dbus-launch <Application>
Xfce options
To start Run Command in Xfce:
Alt+F2
or right-click on the desktop and choose:
Run Command
then:
gksu <Application>
Other Desktop Window Manager options
Another keyboard option also generic to all major Desktop Managers is:
Alt+F2
then:
su-to-root -X -c <Application>
Terminal/konsole options
To run kdesu in a terminal:
/usr/lib/kde4/libexec/kdesu
To run gksu in a terminal:
/usr/bin/gksu
Another option is ssh -X root@localhost otherwise use su-to-root -X -c :
ssh -X root@localhost
Whilst ssh is installed by defualt it may not be enabled. To enable ssh, as root:
service ssh start
else:
su-to-root -X -c <application>
Setting up an alias in a the terminal for kdesu, gksu, su-to-root -X -c or ssh -X root@localhost called sux2
Typing a long command line in the terminal all the time is not an ideal, so the solution is to set up an terminal/konsole alias called sux2.
Note: In each of the following examples the command to activate the alias in a terminal will be:
sux2 <application>
Setting an alias
The use of mcedit as $user in the following examples is deliberate. Feel free to use any editor you wish to use:
$ mcedit ~/.bashrc
Note:To enable any changes you have made you need to close the terminal/konsole and restart it.
Add the following code to the file ~/.bashrc by appending the code to the end of the file:
Setting kdesu an alias
alias sux2='/usr/lib/kde4/libexec/kdesu'
Setting gksu an alias
alias sux2='/usr/bin/gksu'
Setting su-to-root -X -c as an alias
alias sux2='su-to-root -X -c'
Setting ssh -X root@localhost as an alias
alias sux2='ssh -X root@localhost'
You may want to implement a ~/.bash_alias file to contain all the aliases that you find useful. Therefore make a file called ~/.bash_alias. Read the ~/.bashrc file and /usr/share/doc/bash-doc/examples:
apt-get install bash-doc
sudo не підтримується
Sudo за замовчуванням не включений при установці на жорсткий диск. Він доступний для використання на Live-ISO оскільки немає root пароля . Причина в тому що якщо зловмисники заволодіють паролем користувачів, вони не відразу отримають повну власніть над системою і не зроблять потенційні небезпечні зміни у вашій системі.
Ще однa перевагa sudoє в тому що він веде до управління програм з користувачами конфігурації, які можуть скасувати або змінити дозволи. У деяких випадках це може згодом зробити непридатним для користувача. Використовуйте sux2, kdesu, gksu або su-to-root -X -c or ssh -X root@localhost відповідно до рекомендації .
Перебуваючи як root
УВАГА: У той час ви увійшли в систему з правами адміністратора, система не буде заважати Вам робити потенційно небезпечні речі як наприклад видалення важливих файлів і т.д., ви повинні бути абсолютно впевнені, що ви робите, тому що це може дуже серйозно нашкодити вашій системі.
Ні за яких обставин ви повинні бути настільки root в терміналі для запуску додатків, які користувач використовує продуктивно на повсякденній основі, такі як відправка електронної пошти, створення електронних таблиць або серфінгу в інтернеті і так далі.
Чи існує допомога в терміналі?
Так,вона iснує. Більшість Linux команд / програм поставляється з власним керівництвом під назвою "main page» або «сторінка керівництва" доступні з командного рядка.Синтаксис:
$ man command-name
або
$ man -k <keyword>
Після цього з'явиться посібник з даної команді. Перейдіть вгору і вниз з клавішами управління курсором. Як приклад спробуйте:
$ man apt-get
Щоб позбутися від головної сторінки нажміть q щоб вийти
Інший корисний інструмент - це команда "apropos". Це робить можливим переглядати man pages nbsp, якщо, наприклад, синтаксис забутий. Приклад, спробуйте:
$ apropos apt-
При цьому перераховуються всі команди для менеджера пакетів APT."Apropos' є потужним інструментом, але опис його, виходить далеко за рамки цього керівництва. Для докладних відомостей про "з приводу" наберіть:
Linux Terminal Commands List (excerpt)
Це прекрасне введення у використання Баш, взяте з сайту linuxcommand.org
A very comprehensive list of commands in alphabetical order from An A-Z Index of the Bash command line for Linux and is a 'must bookmark'
Є незліченні хороші керівництва в інтернеті. Хороша англійська посилання: A Beginner's Bash
Звичайно, Ви можете використовувати також будь-який пошуковий движок, щоб знайти більше інформації.