Aptosid - szybki start
BARDZO WAŻNE: aptosid, jako linux LIVE-CD, jest oparty na technologii wysokiej kompresji plików, i dlatego wymagane jest poświęcenie specjalnej uwagi wypalaniu obrazu ISO. Zaleca się wykorzystywanie jedynie wysokiej jakości nośników CD / DVD i wypalanie ich w trybie DAO (disk-at-once), nie prędkością nie większą niż x8.
Celem aptosida jest 100% zgodność z Debianem sid, jakkolwek aptosid może dostarczać od czasu do czasu chwilowe ważne poprawki (hot-fixes). Repozytorium aptosida posiada specificzne dla aptosida pakiety, które obejmują jądro aptosida, skrypty, narzędzia i dokumentację.
Ważne strony
Jest kilka stron, które nowi użytkownicy linuksa albo nowi użytkownicy aptosida powinni przeczytać. Ten plik jest jedną z nich. Pozostałymi są:
- Terminal - Opisuje jak używać terminala i komendę su and the creation of an alias.
- Partycjonowanie - Opisuje jak dzielić na partycje Twój dysk.
- Instalacja aptosida (HD) - Opisuje jak dokonać instalacji na dysk twardy.
- Instalacja aptosida (USB) - Opisuje jak dokonac instalacji na pena USB/SD/kartę flash.
- Zapis aptosida na pena - Opisuje jak zapisać aptosida na pena lub kartę SD/flash zamiast na CD/DVD.
- Nie-wolne sterowniki i źródła - Opisuje jak dostosować listę źródeł i zainstalować nie-wolne sterowniki.
- Podłączenie Internetu - Opisuje jak osiagnąć połaczenie z Internetem.
- Apt i uaktualnianie dystrybucji (dist-upgrade) - Opisuje jak zainstalować dodatkowe oprogramowanie i jak wykonać uaktualnienie dystrybucji (dist-upgrade).
Stabilność Debian sid
sid jest nazwą określającą niestabilne repozytoria Debiana. Repozytoria Debiana sid są bardzo często aktualizowane po to, aby pozostac na bieżąco z szybko rozwijajacym sie oprogramowaniem. Skrocenie czasu pomiedzy powstaniem oprogramowania a jego dystrybucją w Debian sid powoduje że niemożliwym staje się jego dokładne przetestowanie
Jądro aptosid
Jądro linuxa zostalo zoptymalizowane dla aptosid po to, żeby pomóc osiągnąć nastepujące cele: rozwiązanie problemów, rozszerzenie i dodanie nowych funkcji, osiągnięcie wyższej wydajności i większej stabilności. Jądro aptosid jest zawsze bazowane na http://www.kernel.org/. .
Listę serverów lustrzanych z jądrem linuksa można znaleźć tutaj: Aktualizacja jądra
Zarządzanie pakietami
aptosid jest zgodny z systemem pakietów Debiana i używa apt i dpkg do zarządzania pakietami z repozytoriów Debiana i innych repozytoriów wskazanych przez pliki w /etc/sources.list.d/*
Repozytoria Debian sid zawierają ponad 20,000 pakietów, tak więc istnieją duże szanse znalezienia własciwego pakietu. Instrukcje wyszukiwania pakietów znajdują sie tutaj Szukanie pakietu przy pomocy apt-cache or with Debian Package Search GUI application.
Pakiety instaluje się komendą apt-get install <nazwa pakietu> Patrz także Instalacja nowego pakietu
Repozytoria Debiana sid mogą być uaktualniane nawet do czerech razy dziennie dlatego wykonanie apt-get update jest konieczne zawsze przed instalacją nowego pakietu lub przed uruchomieniem aktualizacji systemu przez apt-get dist-upgrade po to, aby lista dostępnych pakietów była zgodna z najnowszą listą na serwerze repozytoriów.
Użycie repozytoriów innych dystrybucji bazujących na Debianie, Źródła i RPMy
Instalowanie ze źródeł nie jest wspierane. Jeżeli naprawdę chcesz kompilować ze źródła, rób to jako użytkownik, i przechowuj programy w katalogu /home bez instalowania do systemu. Używanie checkinstall oraz konwertowanie RPM-ów z użyciem alien (i innych) do postaci .deb także nie jest wspierane.
Inne dobrze (także mniej) znane dystrybucje bazujące na Debianie przepakowywujące pakiety Debiana do swoich własnych repozytoriów, często używają dla różnych aplikacji odmiennych lokalizacji plików co może powodować niestabilną pracę systemu lub niemożność zainstalowania różnych pakietów, ze względu na brak zaleźności pomiędzy pakietami lub odmiennymi numeracjami wersji. Przykładowo różne wersje glibc mogą spowodować, że żaden program nie wystartuje.
Użyj repozytoriów Debiana, aby zainstalować wymagane pakiety oprogramowania, ponieważ inne repozytoria najprawdopodobniej nie będą mogły być wspierane.
Uaktualnienie systemu - dist-upgrade
apt-get dist-upgrade jest zalecanym sposobem uaktualniania aptosid. Nie zaleca się natomiast używania do aktualizacji żadnych programów z graficzną powłoką. Aktualizacja zainstalowanego systemu - dist-upgrade
Polecenie dist-upgrade powinno być wykonywana tylko poza graficzną powłoką X. Uruchamienie init 3 z graficznego menedżera (KDE, XFCE, itd.) lub w wirtualnym terminalu (ctrl+alt+f1, ctrl+alt+f2, itd.) spowoduje zatrzymanie X-ów i pozwoli bezpiecznie aktualizować system.
Konfiguracja sieci
Ceni jest narzędziem do szybkiej konfiguracji sieci przewodowej LAN jak i bezprzewodowej WLAN. Program zawiera skrypty możliwiające skanowanie dostępnych sieci bezprzewodowych, zabezpieczanie sieci WEP, WPA lub używania wpa_supplicant dla konfiguracji WLAN. Ethernet, jeżeli używa DHCP (automatczne przydzielanie adresu IP) jest przepuszczany. Możliwa jest także ręczna konfiguracja sieci począwszy od netmask do nameserver.
Ceni uruchamia się komendą Ceni lub ceni . Jeżeli program nie jest zainstalowany, możesz zrobić to za pomocą komendy apt-get install ceni.
Poziomy uruchamiania - init
Poziomy uruchamiania aptosid różnią się od debiana patrz: Poziomy uruchamiania aptosid - init
Inne menedżery okien
KDE, XFCE oraz fluxbox są standardem dla aptosid. Obecnie, Gnome nie jest obsługiwane przez aptosid. Niektórzy z użytkowników forum /wiki oraz IRC mają już pewne doświadczenia w tym temacie i mogliby pomóc, w innym przypadku jesteście zdani na siebie.
IRC oraz pomoc na Forum
Nie obawiaj się poprosić o pomoc poprzez IRC lub na forum:
- Gdzie szukać pomocy
- Bezpośredni dostęp do Web IRC wpisz swój nick i przyłącz się do kanału #aptosid